Vysvetlenie pojmov (glosár) (* = vysvetlenie pojmov)

Žírne bunky: bunky, ktoré sa vyskytujú v sliznici dýchacích ciest, nosa a čriev, ale aj v koži a iných tkanivách. Okrem iného tieto bunky produkujú histamín, ktorý sa ukladá v plazmatickej membráne epiteliálnych buniek (tzv. granúl) a na základe podnetu je uvoľňovaný do cirkulácie. Napríklad žírne bunky sa môžu aktivovať poškodením alebo kontaktom s alergénom. Obsah granúl sa potom uvoľňuje (degranuláciou) a spôsobuje zápalovú reakciu.

Receptor v jadre: receptor nachádzajúci sa v bunečnom jadre, ktorý sa môže viazať na určité látky, ako sú napríklad hormóny. Tým, že tieto látky viažu na receptor v jadre, následne pôsobí na DNA, pričom niektoré gény sú viac-menej exprimované (príkladom je to, že palmitoyletanolamid sa viaže na receptor v jadre, kde ovplyvňuje DNA tak, aby jeho tvorba znižovala zápalové faktory).

Receptor PPAR: receptor aktivovaný proliferátorom peroxizómov, špecifickým receptorom v jadre nachádzajúci sa v rôznych tkanivách. Pôvodne sa predpokladalo, že tieto receptory v bunke môžu zvýšiť počet peroxizómov (bunkových organel, ktoré okrem iného preberajú detoxikáciu určitých znečisťujúcich látok). Neskôr sa ukázalo, že PPAR majú oveľa viac funkcií a že hrajú nenahraditeľnú úlohu v bunkovej diferenciácii, pri vývoji a metabolizme vyšších organizmov.

Gliové bunky: (grécky: glia = lepidlo) sú bunky, ktoré sa odlišujú od neurónov, a ktoré sa vyskytujú v nervovom systéme. Chránia a zásobujú neuróny. Pomer gliových buniek / nervových buniek je približne 10:1. Na rozdiel od neurónov sa gliové bunky môžu deliť.

CIAP: chronická idiopatická axonálna neuropatia, porucha nervov neznámej príčiny, ktorá vedie k pocitu alebo zmene nálady a viac či menej závažnej strate svalovej funkcie.

Sciatika: celé meno: neuralgia ischiatiky. Forma bolesti nervov (neuralgia) v sedacej časti. Bolesť je vyvolaná tlakom na koreň sedacieho nervu, kde sa vynára z chrbtice. Sciatika je často spôsobená herniovaným diskom.

Perineálna nervová bolesť: bolesť nervov v oblasti medzi konečníkom a vonkajšími genitáliami (perineum).

Vulvodynia : poranenia (pálenie, podráždenie a bolesť) v oblasti vulvy.

Intersticiálna cystitída: nazývaná tiež bolestivý syndróm močového mechúra alebo syndróm chronickej bolesti močového mechúra; Je to chronický stav, ktorý spôsobuje nepríjemné pocity a bolesť v močovom mechúre a okolí panvovej oblasti. Nie je dôsledkom infekcie močového mechúra alebo obličkových kameňov.

Tichý zápal: chronické zápalové procesy nízkeho stupňa. Syndrómy viscerálnej bolesti: bolesť v jednom alebo vo viacerých (vnútorných) orgánoch.

Reflexná sympatická dystrofia (angl. CRPS) alebo Sudeckove ocherenie: syndróm charakterizovaný dlhotrvajúcou bolesťou v jednej končatine, často pocit pálenia, zvyčajne po traume, chirurgii a imobilizácii. Existujú emocionálne zmeny, poruchy svalov a poruchy obehu.

Neuralgická bolesť: bolesť nervov.

Vestibulitída: stav, ktorý spôsobuje pocit bolesti alebo bolesti a pálenie pri vstupe do vagíny.

Vasodilatácia: (z latinského vaso = cieva a dilatatio = rozšírenie) sa vzťahuje na dilatáciu krvných ciev.

Retinopatia: (retina = retina; -pathie = choroba) poškodenie sietnice, fotosenzitívna výstelka vnútorného oka. Často je to dôsledok narastajúceho poškodenia malých krvných ciev v oku, spôsobeného okrem iného aj zle kontrolovaným diabetes mellitus.

Ischemicko-reperfúzne poškodenie: Poškodenie tkaniva v dôsledku obnovenej perfúzie po znížení prietoku krvi / nedostatku kyslíka, napríklad v dôsledku infarktu. Namiesto obnovenia pôvodnej funkcie, obnovenie toku krvi spočiatku vedie k zvýšeniu oxidačného stresu a zápalu.

Nitrotyrozín: látka, ktorá môže vzniknúť v tele v dôsledku oxidačného poškodenia. Slúži ako biomarker na poškodenie buniek a zápalových ochorení a používa sa pri niektorých ochoreniach. Ako zvýšená reumatoidná artritída.

iNOS: indukovateľná syntéza NO; Enzým, ktorý môže katalyzovať tvorbu oxidu dusnatého (NO). NO je v tele veľmi dôležitý “posol”. iNOS podporuje tvorbu NO najmä pri obranných reakciách a zvyšuje sa pri zápalových procesoch. * = Vysvetlenie pojmov nájdete v glosári

Enzým FAAH: Amid hydrolázy mastných kyselín (hydroláza amidov mastných kyselín); enzým, ktorý katalyzuje palmitoyletanolamid a podobné zlúčeniny v bunke.

NAPE: N- acylfosfatidyletanolamín , predchodca (prekurzor) palmitoyletanolamidu v bunke. NAPE sa tvorí z fosfolipidov, ktoré sú prítomné v bunkovej membráne a potom sa pomocou určitých enzýmov prevedie na palmitoyletanolamid.